סימה אלה

פאולה גרבורג פיתחה תיאוריה לשיכוך כאבים על ידי תירגול השרירים הטבעתיים בגוף האדם

מאמר של סימה אלה, על שיכוך כאבים, בידיעות אחרונות 1978
באמצעות תרגילים המיועדים לפה, לעיניים או לאף, אפשר להקל על מכאובי הגוף שסיבתם במחלות כאסטמה, מיגרנה, סינוסיטיס, שיתוק ילדים, עוויתות, דיכאון, תיפקוד לקוי של שלפוחית השתן, ורידים, טחורים, קשיי- דיבור ומקרים של ילדים הסובלים מהפרעות אורגניות במערכת העצבים.
למסקנה זו הגיעה פאולה גרבורג, שביססה, על סמך נסיונה האישי, תיאוריה חדשנית על חשיבותם של השרירים הטבעתיים בגוף (ובכלל זה נימנים גם פי הטבעת וסוגר שלפוחית השתן), מאמינה, שפעולה תקינה של העיניים, האף והפה, משפיעה לטובה על אברי הגוף האחרים.

שפה שטוחה

תרגיל רצוני של תגובה על כאב – כדי להתגבר על הכאב
"השרירים הטבעתיים הגלויים שבפנים, משקפים כלפי חוץ את מצבו של הגוף פנימה" מסבירה פאולה ומגלה כי אנשים בעלי יציבה בלתי נכונה של הגוף או אגן ירכיים נפול, הם לעיתים קרובות מאוד גם בעלי שפה עליונה שטוחה. פאולה גילתה שקים קשר הדוק בין שתי התופעות. על מנת לתקן פגם זה לפי שיטתה, מודגם התרגיל הבא: טול כפיס עץ (גפרור או קיסם), הנח אותו על השפה העליונה והפשל אותה כלפי האף על מנת שלא יפול. אתה נראה אומנם מצחיק, אך לא זו הכוונה. הרפה במידה ואתה חש כאבים, אך חזור שוב ושוב על פעולה זו. התרגיל, לדבריה, ישפיע לטובה על היציבות של הגוף ועשוי לעזור לאלה הסובלים מכאבי גב. תרגיל זה מלמד על הנחה בסיסית של התיאוריה החדשנית של פאולה: "באמצעות תרגול וחיזוק השרירים הטבעתיים, היינו הפה, אף, עיניים, פי הטבעת ושלפוחית השתן, אפשר לתקן מספר ניכר של ליקויים גופניים".
לא לגמרי במקרה הגיעה פאולה גרבורג, בת ה- 70 לפיתוח התיאוריה שגילתה. בגרמניה שם נולדה התחילה ללמוד זמרה ובלט והמשיכה בלימודים גם לאחר שעלתה ארצה."יום אחד" נזכרת פאולה, "נתקפתי בכאבי גב עזים שהלכו והחריפו מיום ליום". הרופאים אליהם פנתה המליצו על טיפולים שונים, שלא הועילו ואף לא הקלו על הכאבים. לבסוף משלא היתה מסוגלת לעשות אף את עבודות הבית הפשוטות ביותר, ניבא אחד הרופאים בפסקנות, כי בתוך זמן קצר, תזדקק לכיסא גלגלים. "סיכוי קודר זה המריד אותי" מספרת פאולה "החלטתי לנסות בכוחות עצמי, כדי להחזיר בריאותי לתיקנה."

טונים גבוהים
כאן באה לעזרה דווקא הזימרה. "שמתי לב, שבזמן שהייתי שרה היו הכאבים בגב נחלשים ולעיתים אף פסקו לחלוטין. הגעתי למסקנה שאותם התהליכים המתרחשים בגוף בזמן השירה, הם גם התהליכים הגורמים להפסקת הכאבים. במילים אחרות: מה שטוב לשירה טוב נגד כאבים". הגילוי הבא היה סנסציוני פחות. הסתבר לה, שבזמן השירה נתמך הקול מלמטה שעה שהשרירים הטבעתיים המצויים בחלק התחתון של הגוף התכווצו. "עתה הבנתי גם שעמידה על קצות האצבעות גורמת לסגירה חזקה ביותר של אותם שרירים, ובמצב כזה הגעתי ביתר קלות לשירה בטונים גבוהים, שכן התמיכה מלמטה היתה חזקה".
משהחלה להבין את התהליכים המתרחשים בגוף במצבים מסוימים, העמיקה פאולה בחיפוש אחר המכנה המשותף לאותם שרירים בסיסיים. "עמדתי על כך שהפעלת שריר טבעתי אחד מפעיל, או נוטה להפעיל, את יתר השרירים הטבעתיים. תפקוד נכון של הגוף אצל אדם בריא תלוי במידה רבה מאד בפעולה משותפת ומתואמת של כל השרירים הטבעתיים. לכן החזרת הפעולה הסימולטנית של השרירים הטבעתיים לתקינות, היא הדרך להחזרת הגוף לשיווי משקל נורמאלי שלו". משנתעוררה התענינותה בגוף האדם, פנתה לאורטופד ד"ר פרידריך- פולברמכר, ממנו למדה את אומנות העיסוי. בתום הלימודים קיבלה לטיפולים חולים שהופנו אליה על-ידו. עד מהרה התחוור לה שהעיסוי איננו התשובה למיקרים רבים שהיו בהשכחתה, וכי דווקא השיטה שעיבדה יכלה להועיל.

תגובה חופשית
למרבה הפתעתה לא מצאה בספרות המקצועית התיחסות ישירה לתגליותיה בדבר חשיבות המכרעת של תיפקוד השרירים הטבעתיים. משחשה כי היא אוחזת בתיאוריה חדשה לגמרי, החלה לגבש עצמה מערכת מקיפה של תרגילים פשוטים ביסודם. שימת לב מיוחדת הקדישה פאולה לעובדה שהגוף נוטה לבטא עצמו כאשר הוא נתון במצב של רגיעה מוחלטת. התנועות האינסטנקטיביות מסלקות מן הגוף מעצורים, ובכך עוזרות לתיקון ליקוייו ועיוותיו.
התרגיל הבא נועד לספק צורך זה של הגוף: שכב על הגב והנח את כפות ידיך על עיניך במצב של מנוחה מוחלטת. כל אדם יגלה שתגובותיו הן אינדיווידואליות. לעיתים העיניים תתחלנה למצמץ, זוויות הפה ירעדו או שרירי הפנים יזועו. לעיתים תגרור תנועה אחת תגובה אחרת. אדם מבין יתן לגופו להגיב בחופשיות.

תרגיל השקט – מועיל לשיכוך כאבי וורידים ובעיות עיכול
אחת הדרכים שמצאה פאולה לשיכוך כאבים היא חיקוי רצוני ומודע של הרפלקס המתחולל כאשר הגוף חש כאב פתאומי. רפלקס הנובע מכאב, מתחיל בשרירים הטבעתיים. כך למשל, כשמתכווצות העיניים בשעת כאב. התרגיל: כאשר אתה נתקף בכאבים, עשוי הדבר לעזור לך אם תשכב על המיטה ותכווץ את עיניך בחוזקה. השכיבה מועילה בכך, שהגוף מונח כולו על המיטה ומחזיר לעצמו את שיווי המשקל שאבד לו. התרגיל הבא הוכח כמועיל ביותר לשיכוך כאבי טחורים, ורידים וכן לבעיות של עיכול: שכב על הגב. כופף את הרגליים אל הבטן. עתה מלא את ריאותיך אוויר והוצא אותו בהדרגה תוך הגיית האות ש..ש…ש…(כמו שקט).
החולים המגיעם לטיפול במכון של פאולה, חיבים להמציא אישורים רפואיים. בשלושים השנים שעזרה לחולם רכשה פאולה את אמונם של רופאים וזכתה להצלחות, אם כי היא ממעיטה לחלק שבחים לעצמה וסיבותיה עימה: "אינני רוצה שיחשבו שאני עושה ניסים", היא מדגישה. "לא כל חולה המגיע אלי נרפא ולא תמיד זו אומנם המטרה. במקרים בהם המחלה חשוכת מרפא, אפשר להקל על החיים בלימוד הדרך להרגעת הכאבים".

התרגעות והרפיה
מבין המקרים שבהם עזרה פאולה לחולים, היא מספרת על ילדה בת 9, שסבלה מליקוי בתיפקוד שלפוחית השתן, ולא חדלה להרטיב. לאחר חצי שנה של טיפול ניגמלה לחלוטין מן ההרטבה. בחור שסבל מדיכאון חמור עד כדי ניסיון התאבדות, חזר לפעילות תקינה אחר שנה של טיפול. היום הוא נשוי ואף סיים בהצלחה את לימודיו באוניברסיטה. צעיר אחר, מפגר בשיכלו, שלכד מבטי עוברים ושבים בגלל הליכתו הכפופה ועיוות בפניו ובידיו עד שלא היה מסוגל להחזיק דבר בידיו, החזיר לעצמו את שיווי המשקל ואת יציבותו. העיוותים פסקו לחלוטין. הוא החל לעבוד בצורה מסודרת ואיש אינו מביט אחריו עוד. אם כי הפיגור עדין נשאר, היתה לטיפול השפעה טובה על הפיגור. נער שסבל מהתקפי אסטמה נרפא לחלוטין. אף כי אין ערבות לכך שההתקפים לא יחזרו לעולם, למד הילד להתגבר על הסימפטומים ולמנוע את הישנותם. נערה בת 23 שסבלה מאלרגיה, עוד מגיל ההתבגרות, שהתבטאה בפריחות בעור הפנים, נזלת תמידית ודלקות בעיניים, זכתה לעור חלק ותופעות האלרגיה פסקו לחלוטין. ההצלחות הגדולות ביותר של פאולה ניכרות בעיקר אצל ילדים שסבלו מהפרעות אורגניות (ילדים עם הפרעות במערכת העצבים והשרירים כתוצאה משיתוק או מסיבות אחרות). כך למשל הגיע לטיפולה ילד כבן 7, שלמד בבית ספר מיוחד, כיוון שבבית-ספר רגיל לא היה מסוגל לשבת שלוש דקות במנוחה. אצל פאולה למד לשלוט על עצמו בעזרת תרגילים שקיבל. היום הוא לומד בבית ספר רגיל, ונחשב לתלמיד מצטיין. נכה צה"ל שעבר ניתוח פלאסטי, אשר כתוצאה ממנו נשארה על ביטנו צלקת מכוערת, תפוחה ואדומה, יכול לחשוף אותה לעיני כל, שכן אחרי הטיפול ירדה הנפיחות והצלקת קיבלה את הצבע הרגיל של העור.
לבסוף, טוענת פאולה שהיא ידעת כיצד ללמד נשים ללדת ללא כאבים. לא רק אנשים חולים הפיקו תועלת משיטת פאולה גרבורג. בריאים שלמדו אצלה להכיר את סגולות גופם, מצאו שהיא גורמת להתרגעות והרפיה. הם מדו להיות עמידים בפני לחצים ולהימנע מהתפרצויות וזה כבר הרבה, לא?

This post is also available in: אנגלית